„ODKRYJ – ZAPAMIĘTAJ!”
Oddajemy w Państwa ręce grę MEMO oraz BAJKĘ-KOLOROWANKĘ z ręcznie stworzonymi rysunkami miejsc/obiektów związanych z dziedzictwem historycznym i kulturowym naszego regionu, tj. gm. Brody, gm. Gubin, m. Gubin, gm. Jasień, gm. Lipinki Łużyckie, gm. Lubsko, m. Łęknica, gm. Trzebiel oraz gm. Tuplice.
MEMO oraz BAJKA-KOLOROWANKA dostępne są w biurze LGD - Lubsko, ul. Kopernika 19 (Baszta - I piętro).
Nasze wydawnictwa zostały również przekazane m.in. do bibliotek i przedszkoli oraz punktów informacji turystycznej z obszaru LGD.
Publikacje zostały wydane w ramach realizacji zadania publicznego „ODKRYJ – ZAPAMIĘTAJ!" współfinansowanego ze środków Województwa Lubuskiego w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim
NASZE CIEKAWE MIEJSCA :)
Gmina Brody
Brama Zasiecka w Brodach
Jedyna z trzech bram miejskich w Brodach, która w bardzo dobrym stanie przetrwała do dnia dzisiejszego. Stoi przy końcu ul. Wolności i wiedzie w kierunku wsi Zasieki – stąd nazwa. Powstała w 1748r. na polecenie hrabiego Henryka Brühla, który zlecił wykonanie projektu twórcy założenia pałacowo–parkowego, swemu architektowi J. K. Knöffelowi. Prócz walorów wizualnych pełniła również funkcje obronne – stacjonowała w niej straż miejska. W 1928r. została przebudowana w celu dostosowania jej do ruchu dwukierunkowego. Mimo wprowadzenia zmian zachowała charakter sprzed lat. Brama jest jednym z symboli Brodów – widnieje na obecnym herbie gminy. W chwili obecnej poddawana jest renowacji.
Krzywy Las
Krzywy las jest powierzchniowym pomnikiem przyrody „Kandelabry". Rosną tam tzw. „tańczące" sosny, które poprzybierały przedziwne kształty. Nikt tak naprawdę nie wie czemu je zawdzięczają. Teorii jest wiele. Jena z nich mówi, że stworzyli je niemieccy leśnicy, którzy tak je ukształtowali, aby móc otrzymać z nich materiał na gięte meble.
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Bieczu
Barokowy kościół powstał w 1721 roku według projektu drezdeńskiego architekta Jerzego Bähra. Świątynię założono na planie greckiego krzyża. Jest murowany z cegły, nieotynkowany, o podwójnych oknach i gładkich elewacjach trzyosiowych. Wewnątrz można zobaczyć strop z emporami oraz ołtarz, który zachował się do dnia dzisiejszego w niemal idealnym stanie. Świątynia posiada wielospadowy dach z lukarnami, który wieńczy czworoboczna wieżyczka z latarnią i hełmem cebulastym.
- Miasto Gubin
Wyspa Teatralna
Wyspa teatralna znajduje się u zbiegu rzek Nysy Łużyckiej oraz Lubszy. Pierwsze informacje na jej temat pochodzą z roku 1446 – nosiła wtedy nazwę Ostrów Miejski. W XVI w. była własnością Bractwa Strzeleckiego i zwana była Wyspą Strzelecką. Wyspą Teatralną staje się w XIX w. gdy na jej terenie powstaje teatr, na którego otwarcie wystawiono "Fausta" Goethego. W 1905 roku przed Teatrem został odsłonięty pomnik urodzonej w Guben aktorki i śpiewaczki Corony Schröter (ponoć muzy Goethego) . Do dnia dzisiejszego niestety ocalała jedynie część cokołu pomnika. Budynek przetrwał wojnę praktycznie nie zniszczony, dopiero po jej zakończeniu w niewyjaśnionych okolicznościach niemal doszczętnie spłonął. Dziś możemy zobaczyć już tylko resztki kolumn z fasady budynku i kamienne schody. Dziś Wyspa jest miejscem odpoczynku i relaksu.
Ruiny kościoła farnego
Jednym z symboli Gubina są ruiny kościoła farnego. Pierwsze informacje o bazylice zbudowanej w stylu romańskim pochodzą z początków XIV w. Świątynię prawdopodobnie zniszczył pożar, a przebudowy dokonywano już w stylu gotyckim. Prace trwały wiele lat, a ostateczny wygląd budowla otrzymała dopiero w 1844r. Wnętrzne zdobił piękny barokowy ołtarz, pozłacana ambona, organy i liczne zdobienia. Niestety ogromne zniszczenia wojenne spowodowały, że kościół do dnia dzisiejszego nie został w całości odbudowany.
Baszta Bramy Ostrowskiej
Wieża Bramy Ostrowskiej to jeden z ważniejszych zabytków Gubina. Powstała w XIV lub XV w. Do XIX wieku stanowiła element prowadzącej w kierunku Żar i dalej na Śląsk Bramy Ostrowskiej. Cylindryczna baszta liczy około 23 metrów wysokości i 25 metrów obwodu. Szczyt baszty wieńczy blaszany, stożkowy hełm z sygnaturką oraz zębaty fryz. Poniżej znajduje się zegar. Dziś obiekt stanowi ozdobę i atrakcję gubińskiej starówki – można z niej podziwiać panoramę miasta.
- Gmina Gubin
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Witaszkowie
Kościół szachulcowy, wcześniej ewangelicki a obecnie rzymskokatolicki pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, powstał w 1749r. We wnętrzu zachował się drewniany, renesansowy ołtarz, a także stary żyrandol z dawnego majątku z Czarnowic. Witaszkowo słynie również z odnalezionego tu niezwykle ciekawego skarbu. W 1882r. miejscowy chłop odnalazł na swym polu złoty skarb, na który składały się m.in. elementy zbroi, biżuteria, sztylet i przepiękna złota ryba. Znalezisko miało pochodzenie scytyjskie i powstało w połowie VI w. p.n.e. Dzisiaj ciężko jest zlokalizować części tego znaleziska, zwłaszcza sławnej złotej ryby. Jej kopia znajduje się w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, a jej wizerunek podziwiamy w herbie gminy wiejskiej Gubin.
Kościół pw. Św. Rodziny w Sękowicach
W latach 1512 - 1811 Sękowice i kilka okolicznych wsi były własnością zakonu rycerskiego joannitów. W połowie XVII w., w miejscu zniszczonego w wojnie trzydziestoletniej kościoła, wznieśli piękną szachulcową świątynię. Zbudowana została na planie ośmioboku, z ciekawą latarnią i tzw. tamburem. Obecnie pełni rolę kościoła filialnego pw. Świętej Rodziny. Posiada barokowy ołtarz oraz dobrze zachowane renesansowe płyty nagrobne. Z pewnością jest jednym z najładniejszych kościołów w okolicy i właściwie jedyną pamiątką po zakonie joannitów w Sękowicach.
- Gmina Jasień
Górka Flöthera w Jasieniu
Wzgórze nazywane zwyczajowo Górką Flöthera jest naturalnie ukształtowanym wzniesieniem porośniętym krzewami i drzewami. Jej nazwa pochodzi od nazwiska, prawdopodobnie najważniejszej dla historii gminy postaci – Theodora Flöthera, który już po 15 latach od założenia niewielkiej kuźni prowadził ogromną fabrykę produkującą maszyny rolnicze. Na jej szczycie znajduje się wieża ciśnień, która powstała w 1928r. Obecnie pełni funkcję siedziby jasieńskiego koła PTTK „Włóczęga”. W czasie II wojny światowej pod górką została wybudowany schron przeciwlotniczy (nieprzystosowany do zwiedzania), którym obecnie opiekuje się lokalna grupa militarno–historyczna „Szaruga”.
Krzyż pokutny w Roztokach
Kamienne krzyże pokutne są zabytkami dawnego prawa karnego. Zabójca w ramach pokuty i pojednania z rodziną zabitego miał obowiązek zrobić własnoręcznie krzyż i ustawić go w miejscu zbrodni. Jeden z takich krzyży możemy znaleźć w miejscowości Roztoki, gdzie powstanie jego datuje się na XIV-XVI wiek. Miejscowa legenda mówi, że powstał on jako pokuta za zabicie dziewczyny przez zazdrosnego zalotnika, lub według innej wersji, jako pokuta wsi za zabicie napoleońskiego oficera.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wicinie
W niewielkiej wsi Wicina położonej w gminie Jasień znajduje się neogotycki kościół, który został wzniesiony jako ewangelicki zbór w latach 1862-1865. Usytuowany jest na wzgórzu, gdzie dawniej prawdopodobnie stał starszy drewniany kościół. Posiada strzelistą wieżę, która góruje nad całą okolicą. W oknach prezbiterialnych znajdują się wizerunki pary cesarskiej – cesarzowej Augusty i cesarza Wilhelma I. Była to forma podziękowania za pomoc króla Fryderyka Wilhema IV przy budowie świątyni.
- Gmina Lipinki Łużyckie
„15 Południk” w Lipinkach Łużyckich
W centrum Lipinek Łużyckich znajduje się głaz symbolizujący 15 Południk – linię przebiegu 15 stopnia długości geograficznej wschodniej w oparciu, o który mierzy się czas środkowoeuropejski. Odsłonięto go 27 października 2003 roku, w Światowym Dniu Turystyki. 15 południk przebiega przez terytorium Polski od Rewala na północy, po Zgorzelec na południu – na naszym obszarze wyznaczone zostały dwa takie miejsca – pierwszy właśnie w Lipinkach Łużyckich, a drugi w Budziechowie (gm. Jasień).
Kościół pw. Św. Franciszka w Brzostowej
Wzniesiony w 1869 roku z cegieł i kamienia. Stylem nawiązuje do neogotyku i romanizmu. Posiada charakterystyczne trójbocznie zamknięte i wyodrębnione prezbiterium. Nawę pokrywa dwuspadowy dach z czworoboczną sygnaturką na zachodnim szczycie. Nad wejściem można zobaczyć Gwiazdę Dawida. Nie wiemy dlaczego tam się pojawiła – może jest to maswerk o kształcie heksagramu stosowany w architekturze neogotyku, a może symbol biblijny często pojawiający się w świątyniach ewangelickich. Przy kościele znajduje się cmentarz otoczony kamiennym murem z XVIII w. Dziś niestety nie ma tam już historycznych grobowców – wszystkie zostały usunięte.
- Gmina Lubsko
Baszta Pachołków Miejskich w Lubsku
Baszta Pachołków Miejskich zwana inaczej Wieżą Bramy Żarskiej jest jedyną pozostałością po średniowiecznych obwarowaniach Lubska. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstała – tylko po cechach charakterystycznych dla architektury okresu, można stwierdzić, że w XV w. Zbudowano ją na planie koła z czerwonej palonej cegły – mierzy ok. 25 m i ma 7 kondygnacji. W 1834r. mieścił się w niej areszt miejski. W późniejszych latach zaczęła popadać w ruinę i powstały nawet projekty jej rozbiórki. Dopiero w 1920r. Towarzystwo Przyjaciół Heimatu oddaliło groźby jej likwidacji – dobudowano do niej budynek, będący ich siedzibą. Basztę wyremontowano i przystosowano do możliwości zwiedzania. Po II wojnie światowej w przyległym budynku była siedziba komendy MO, a następnie policji. Obecnie mieszczą się w nim pomieszczenia biurowe. Wejście na wieżę z pięknym widokiem na miasto, jest możliwe po kontakcie z Urzędem Miejskim w Lubsku.
Ratusz w Lubsku
Renesansowy Ratusz zostałwzniesiony w latach 1580 – 1582 według projektu włoskiego architekta Antonio Alberi. Usytuowany jest we wschodniej części rynku obok gotyckiego kościoła parafialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Budynek założony na planie prostokąta, murowany z cegły, posadowiony na kamiennych fundamentach. Prostopadłościenną bryłę nakrywa dwuspadowy dach ujęty wolutowymi szczytami.Na kamiennym kartuszu nad wejściem do Ratusza znajduje się herb miasta. Wewnątrz można zobaczyć zabytkowe, renesansowe drzwi z 1582 roku oraz sale ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Obiekt nadal pełni swą pierwotną funkcję – w Ratuszu mieści się siedziba władz miejskich.
- Miasto Łęknica
Park Mużakowski
Park Mużakowski stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów założenia ogrodowego na skalę całej Europy. Położony nad rzeką Nysą Łużycką, na terenie Polski i Niemiec. Zajmuje ponad 720 ha. Powstanie parku zawdzięczamy postaci „szalonego księcia” Hermanna von Pückler–Muskau. To właśnie on w latach 1815–1845 utworzył rozległy park angielski imponujący swą wielkością i różnorodnością. W 2004r. park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Polska strona parku została uznana za Pomnik Historii. Malowniczo położone ścieżki zachęcają do wędrówek i przejażdżek rowerowych. W parku oprócz różnorodności przyrody możemy również podziwiać część rezydencjonalną z zabudowaniami m.in. Nowego i Starego Zamku, Folwarku Zamkowego, Domu Kawalerskiego czy Oranżerii. Wszystkie te budynki znajdują się po niemieckiej stronie parku.
„Belweder”
Budynek, łączący cechy architektoniczne klasycyzmu i secesji, powstał w 1925 roku. Został wybudowany przez rodzinę Urbianz – właścicieli huty szkła i stanowił ich majątek do końca II wojny światowej. Później stał się siedzibą zakładowego klubu ówczesnej huty szkła, a od 1992r. należy do miasta i działa jako Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji. Przy budynku znajduje się zabytkowy „Park Belwederski”, który stanowił część założenia parkowego Hermanna von Pückler–Muskau.
- Gmina Trzebiel
Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”
Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” została utworzona na terenie Geoparku Łuk Mużakowa, który od 2015 roku posiada rangę Światowego Geoparku UNESCO. Jest to raj dla geologów i przyrodników, a także ogromna atrakcja turystyczna regionu. Obszar bogaty kiedyś w pokłady węgla brunatnego zachwyca dziś swoją różnorodnością krajobrazu – kolorowymi jeziorkami, wydmami, gizerami i ciekawymi formami erozyjnymi. Ścieżka została dostosowana do ruchu turystycznego. Pieszo – rowerowa trasa liczy ok. 5 km i przebiega między miejscowościami Nowe Czaple i Łęknica. Punktem charakterystycznym ścieżki jest drewniana wieża widokowa usytuowana przy zbiorniku „Afryka”. Do wieży najlepiej dojść z parkingu usytuowanego przy trasie z Nowych Czapli do Przewoźnik.
Diabelski Kamień
Pomnik przyrody – granitowy głaz narzutowy zwany „Diabelskim Kamieniem” lub „Krabatem” jestpamiątką po lądolodzie skandynawskim. Znajduje się w niedalekiej odległości od Trzebiela (ok. 2km), w dolinie rzeczki Lanka i imponuje swoim rozmiarem – jego obwód to 1520 cm a wysokość 280 cm. Wyżłobione w nim trzy układy otworów wskazują na to, że mógł być związany z miejscem kultu Słowian – służyć jako ołtarz ofiarny. Związana z nim jest również legenda „O Czarcim Głazie”.
Szubienica w Trzebielu
Szubienica powstała najprawdopodobniej z inicjatywy Christopha von Bibersteina i była użytkowana między 1519 a 1550 rokiem. Wybudowano ją w formie cylindrycznej studni z kamieni i cegieł. Po zakończeniu panowania Bibersteina popadała w ruinę i dopiero w 1899 r. Dolnołużyckie Towarzystwo Historii i Archeologii przeprowadziło prace remontowe, a ścieżkę wiodącą do niej obsadziło lipami. Szubienica jest obiektem wyjątkowym, najprawdopodobniej jedynym takim w województwie lubuskim. Dziś jej pozostałości możemy podziwiać nieopodal drogi wiodącej z Trzebiela do Tuplic.
- Gmina Tuplice
Kościół pw. NMP Królowej Polski w Nowej Roli
Kościół w Nowej Roli w stylu arkadowym (okrągło-łukowym), o konstrukcji salowej z emporami podpartymi drewnianymi filarami, powstał ok. 1863 roku w miejscu dawnego drewnianego kościoła. Niestety w roku 1867 ucierpiał w pożarze – zniszczeniu uległo wnętrze oraz spłonęła drewniana wieża. Świątynia została odnowiona, a w miejscu drewnianej wieży postawiono murowaną. W takim stanie kościół przetrwał do dziś. Do końca wojny służył ewangelikom, dziś stanowi filię parafii w Tuplicach. Wokół kościoła znajdował się kiedyś cmentarz – do dnia dzisiejszego zachował się jedynie żelazny krzyż.
Staw Kołkowy w Tuplicach
Obszar po dawnej kopalni węgla brunatnego „Amalie", która działała w latach 1866-1872. Jest to nieckowate obniżenie terenu, wewnątrz którego rosły kiedyś drzewa, wyznaczające zasięg korytarzy kopalnianych. Niestety osiadanie terenu i jego zawodnienie spowodowało, iż drzewa obumarły i tym samym zostały już tylko po nich wystające z wody fragmenty pni, od których staw zapożyczał swoją nazwę. Woda początkowo była silnie zakwaszona siarczkami znajdującymi się w złożach węgla. Teraz, po prawie 150 latach jest już „słodka” – życie biologiczne wróciło do swojego naturalnego stanu. Wokół sztucznego zbiornika możemy zobaczyć bujną roślinność wodną oraz stanowiska dla wędkarzy.
UMOWA!!!
03.09.2019r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego została podpisana umowa na realizację projektu „ODKRYJ – ZAPAMIĘTAJ!” Projekt jest współfinansowany w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim. Pracujemy nad stworzeniem dwóch produktów o naszym regionie – gry memo oraz bajki-kolorowanki
Wsparcie w ramach Lubuskiej Odnowy Wsi!!!
Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Grupa Łużycka” otrzymało wsparcie na realizację zadania publicznego od Województwa Lubuskiego w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim. Wnioskowaliśmy o 10 tyś. złotych na projekt pt. „ODKRYJ – ZAPAMIĘTAJ!”, w ramach którego zaplanowaliśmy wydanie gry memo (pamięć) oraz bajki-kolorowanki o naszym regionie. 8 sierpnia zostały ogłoszone wyniki konkursu – MAMY DOTACJĘ!!! Teraz czekamy na podpisanie umowy… i zabieramy się do działania.