LGD Grupa Łużycka

WYCIECZKA Gubin / Guben / Jeziory Wysokie – 12.10.2019

Pierwsza wycieczka realizowana w ramach projektu „PODRÓŻE Z LGD” już dawno za nami. Przygotowywaliśmy się do niej pieczołowicie, dbając o najdrobniejsze szczegóły.

 

W pełni przygotowani w sobotę (12.10) wyruszyliśmy do Gubina, gdzie czekał na nas przewodnik – cudowny Pan Antek. Na początek przedstawił nam historię miasta, a właściwie dwóch – Gubina i Guben, które kiedyś stanowiły jedność. Po krótkiej opowieści ruszyliśmy na spacer po Gubinie. Pierwszym przystankiem były ruiny kościoła farnego oraz Ratusz. Ruiny kościoła są niewątpliwie symbolem miasta. Z Kościołem Farnym związane są także legendy. Jedna z nich mówi, że w miejscu w którym stoi dawniej znajdował się staw, z którego wynurzał się biały jeleń. Dla ówczesnej ludności oznaczało to święte miejsce, dlatego też wznieśli tu kościół. Zaraz obok ruin kościoła znajduje się Ratusz. Wzniesiony został w XIV wieku i stanowił o zamożności miasta. W jego progach gościli m.in.  Zygmunt Jagiellończyk oraz car Piotr I. Ciekawostką jest, że ratuszowa wieża ma widoczne odchylenie od pionu.

  

Następnie przeszliśmy pod pozostałości murów obronnych oraz Basztę Dziewicy, która była jedną z czterech wież bramnych. Tu każdy z uczestników oczekiwał „pikantnej” historii, która przyczyniła się do nadania takiej nazwy – okazało się jednak, że nazwa wywodzi się od gilotyny, na której nigdy nie dokonano wyroku a która w owej baszcie została ukryta ;)

Kolejnym punktem naszego zwiedzania było wejście na Basztę Bramy Ostrowskiej oraz wizyta w Izbie Muzealnej. Izba działa od 2004 roku i prowadzi ją Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej,  a tak naprawdę ludzie kochający swoje miasto i pielęgnujący jego historię. Zebranych jest tam mnóstwo eksponatów – pamiątek dotyczących historii dawnej i tej najbliższej.

 

  

 

Stamtąd skierowaliśmy się na Plac Chrobrego, gdzie znajduje się mural przedstawiający m.in. wizerunek króla Bolesława Chrobrego oraz mury obronne z Basztą Bramy Ostrowskiej.

Spacerując wzdłuż rzeki Lubszy dotarliśmy na teren Przedszkola Miejskiego, gdzie znajduje się pomnik przyrody – Miłorząb Japoński. Kolejnym przystankiem na naszej trasie były „tramwaje gubeńskie” i oczywiście – Wyspa Teatralna.

Wyspa wcześniej zwana była Ostrowem Miejskim oraz Wyspą Strzelecką. Teraźniejszą nazwę przyjęła za przyczyną powstania w jej obrębie teatru, na którego otwarcie wystawiono „Fausta” Goethego. Przed teatrem stał pomnik urodzonej w Guben aktorki i śpiewaczki Corony Schröter (ponoć muzy Goethego). Budynek przetrwał wojnę praktycznie nie zniszczony, dopiero po jej zakończeniu w niewyjaśnionych okolicznościach niemal doszczętnie spłonął. Dziś możemy zobaczyć już tylko resztki kolumn z fasady budynku i kamienne schody. Pozostała również część cokołu pomnika.

 

Z wyspy przeszliśmy na stronę niemiecką – do Guben. Spacerując wzdłuż Nysy Łużyckiej oglądaliśmy wille fabrykantów oraz zabudowania fabryczne.

    

 

Po krótkiej przechadzce wróciliśmy na wyspę, gdzie kolejnym przystankiem była rzeźba ryby, nawiązująca do „złotego skarbu” z Witaszkowa. Spacerując parkiem dotarliśmy na skraj wyspy i miejsca gdzie Lubsza wpada do Nysy Łużyckiej. Kolejny punkt to mini arboretum. Tam była chwila na złapanie oddechu i zrobienia pamiątkowych zdjęć ze słoniem :).

 

Stamtąd , mijając m.in. willę, w której mieszkał Tadeusz Firlej – poeta i regionalista, udaliśmy się w kierunku parkingu. Wyruszyliśmy w dalszą drogę… do Komorowa – zobaczyć najstarszy wiąz w Europie. W tym miejscu pożegnaliśmy się z Panem Antkiem i udaliśmy się w drogę do Jezior Wysokich.

 

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej czekali na nas Państwo Ilona i Paweł Mrowińscy. Oprowadzili nas po salach wystawowych oraz arboretum. Ekspozycja o tematyce przyrodniczo-leśnej znajduje się w drewnianej leśniczówce z 1926 roku. Można tam dowiedzieć się o zasadach gospodarowania zasobami leśnymi, ochroną lasu oraz przyrody, a także zobaczyć ciekawostki geologiczne. 

  

W arboretum Pan Paweł opowiadał o swoich ukochanych sosnach oraz innych ciekawych gatunkach drzew i krzewów pochodzących z różnych stron świata.

  

Było również wejście na wieżę widokową – pokonując 176 schodów mogliśmy podziwiać przepiękne widoki.

 

Na zakończenie naszej wycieczki zaprosiliśmy uczestników na poczęstunek – wspólnie zasiedliśmy przy ognisku.

Przed odjazdem był czas na pamiątkowe zdjęcie oraz wręczenie „LGD-owych pakietów podróżnika” :)

 

Z „LGD – Grupa Łużycka” razem z uczestnikami były Magda, Basia i Marlena ;)

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI :)

Wycieczka realizowana była w ramach projektu „Podróże z LGD" współfinansowanego przez Województwo Lubuskie w ramach zadania publicznego – Promowanie turystyki i krajoznawstwa w województwie lubuskim poprzez realizację celów Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 r. 

UMOWA!!!

W dniu 09.09.2019r. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz naszego Stowarzyszenia podpisali umowę na realizację projektu „PODRÓŻE Z LGD”. Projekt został wsparty w ramach promowania turystyki i krajoznawstwa w województwie lubuskim poprzez realizację celów Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 r. Przed nami dwie wycieczki: 12 października jedziemy do Gubina i Jezior Wysokich, a 19 października do Parku Mużakowskiego w Łęknicy. Dopinamy właśnie szczegóły wyjazdów i już niebawem ruszymy z zapisami na nasze lokalne podróże.

Podróże z LGD

b_150_150_16777215_00_images_stories_loga_logo_lubuskie.pngProjekt "Podróże z LGD" współfinansowany jest w ramach zadania publicznego Województwa Lubuskiego w obszarze turystyki regionalnej.Promowanie turystyki i krajoznawstwa w województwie lubuskim poprzez realizację celów Programu Rozwoju Lubuskiej Turystyki do 2020 r.

UWAGA UCZESTNICY WYCIECZKI do PARKU MUŻAKOWSKIEGO – 19.10.2019!!!

Już w najbliższą sobotę (19.10.), wspólnie z osobami, które zapisały się na naszą wycieczkę,  wybierzemy się do ParkuMużakowskiego oraz na ścieżkę geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”. Wyjazd realizowany jest w ramach projektu „PODRÓŻE Z LGD” współfinansowanego przez Województwo Lubuskie.

Z osobami, które zgłosiły swoje uczestnictwo będziemy również kontaktować się telefonicznie w celu potwierdzenia danych niezbędnych do ubezpieczenia oraz przekazania szczegółów wyjazdu.

Przypominamy, że lista uczestników wycieczki jest już zamknięta!!!

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

Data: 19.10.2019 - SOBOTA

Miejsce wyjazdu: GUBIN – PARKING pod RUINAMI KOŚCIOŁA FARNEGO (ul. Westerplatte)

Zbiórka: godz. 8.00 / Wyjazd: godz. 8.15

Miejsce wyjazdu: LUBSKO – PARKING pod Intermarché (ul. Władysława Reymonta)

Zbiórka: godz. 8.45 / Wyjazd: godz. 9.00

Planowany powrót: LUBSKO - koło godz.18.30 / GUBIN - koło godz.19.00                                                                   

Zapewniamy: autokar, ubezpieczenie, zwiedzanie z przewodnikiem a na zakończenie ognisko :)

Prosimy o ubranie wygodnych BUTÓW!!! Przed nami naprawdę długi spacer!!! Teren pagórkowaty!!!

Ognisko planowane jest ok. godziny 14.00 – 14.30.

UWAGA UCZESTNICY WYCIECZKI do GUBINA / JEZIOR WYSOKICH – 12.10.2019!!!

Już w najbliższą sobotę, wspólnie z osobami, które zapisały się na naszą wycieczkę,  wybierzemy się do Gubina/Guben oraz Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich. Wyjazd realizowany jest w ramach projektu „PODRÓŻE Z LGD” współfinansowanego przez Województwo Lubuskie.

Przypominamy, że lista uczestników wycieczki jest już zamknięta!!!

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

Data: 12.10.2019 - SOBOTA

Miejsce wyjazdu: LUBSKO - PARKING pod Intermarché (ul. Władysława Reymonta)

Zbiórka: godz. 7.50

Wyjazd: godz. 8.00

Powrót do Lubska: koło godz. 17.30                                                                                

Zapewniamy: autokar, ubezpieczenie, zwiedzanie z przewodnikiem a na zakończenie ognisko :)

WYCIECZKI!!!

Listy na wycieczki do Gubina (12.10.2019) oraz Łęknicy (19.10.2019) są już zamknięte!!!

Szczegóły dotyczące naszych wyjazdów już niebawem.

Dzisiaj
Wczoraj
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Odwiedzin
2671
2078
2222851
64506
3064380